PF 2025
- Napsal Zdeněk Fajfr
Vážení přátelé,
přejeme Vám úspěšný rok 2025 a v něm hodně štěstí a pevné zdraví.
Ať se Vám daří co nejlépe nejen ve včelařském, ale i v osobním životě.
Výbor ZO ČSV Libštát
Požadavek na Dotaci 1.D nově elektronicky přes Portál včelaře
- Napsal Zdeněk Fajfr
Vážení přátelé,
od letoška je možné podat požadavek na Dotaci 1.D elektronicky.
Výhodou je velmi rychlé vyplnění žádosti, eliminace možných chyb při zadávání údajů a v neposlední řadě ušetření administrativy spojené s vyplňováním a zpracováním papírových žádostí o Dotaci 1.D.
Postup je velmi jednoduchý:
- Je potřeba mít aktivovaný účet na Portálu včelaře.
Aktivace účtu je snadná - návod najdete zde.
Manuál (návod k použití) Portálu včelaře je k dispozici zde. - Jakmile budete mít účet aktivní, přihlásíte se do Portálu včelaře a kliknutím na fialové tlačítko Dotace 1.D - Požadavek na dotaci, historie dotací se dostanete k vlastní žádosti o Dotaci 1.D. Většina údajů je již předvyplněna - stačí vyplnit políčko Počet včelstev nárokovaných na dotaci 1.D, zaškrtnout Souhlas s podmínkami požadavku a žádost odeslat.Připomínám, že podmínkou je mít splněnou povinnost nahlášení počtu včelstev do Ústřední Evidence (ÚE) u ČMSCH (Českomoravská společnost chovatelů) k 1.9.2024. Dále platí, že počet včelstev nárokovaných na Dotaci 1.D nesmí být vyšší než počet včelstev nahlášených do ÚE (viz též údaj v poli Počet včelstev v IZR).
- Po odeslání žádosti se ještě objeví dotazník pro zadání statistických údajů jako produkce medu, prodej ze dvora, za jakou cenu, produkce vosku, atd. (je to obdoba papírového formuláře "Podklady pro Statistický výkaz o včelaření v ČR").
Pro ty, kdo se elektronickou žádostí nechtějí zabývat, samozřejmě i nadále zůstává možnost vyplnit klasický papírový formulář na Dotaci 1.D (+ Podklady pro Statistický výkaz), který vyšel v srpnovém Včelařství. Případně lze použít formulář v PDF formátu, který lze vyplnit na počítači a následně vytisknout. Rovněž existuje i formulář pro statistiku v PDF.
Hlášení počtu včelstev a umístění stanovišť k 1.9.2024
- Napsal Zdeněk Fajfr
Upozorňujeme naše členy na každoroční povinnost podat hlášení o počtu a umístění včelstev k 1.9.2024 do ústřední evidence u Českomoravské společnosti chovatelů, a.s. (ČMSCH).
Hlášení je třeba podat v období mezi 1.9.2024 a 15.9.2024, a to pouze prostřednictvím webového formuláře (podání hlášení emailem již není akceptováno). V průběhu srpna byste od ČMSCH měli dostat email/dopis, ve kterém bude uveden unikátní kód potřebný k přihlášení do webového formuláře (spolu s vaším registračním číslem včelaře).
Podrobný návod, jak postupovat při podání hlášení, je k dispozici zde.
PF 2024
- Napsal Zdeněk Fajfr
Vážení přátelé,
přejeme Vám do nového roku hlavně pevné zdraví a taky trochu toho včelařského štěstí.
Ať se Vám v příští sezoně daří chovat silná a zdravá včelstva, která potěší vaše srdce.
Výbor ZO ČSV Libštát
Nejvyšší vyznamenání včelařům
- Napsal Zdeněk Fajfr
Na členské schůzi základní organizace Českého svazu včelařů v Libštátu členové spolku na členské schůzi 16. 9. 2023 zhodnotili svojí činnost v tomto roce. Odevzdali hlášení o počtu včelstev žádost na poskytnutí dotace, diskutovali o přípravách na podzimní léčení včelstev. Každý z členů uhradil roční členský příspěvek ve výši 600 Kč a 4 Kč na včelstvo.
Na jednání byl přítomen člen Republikového výboru Českého svazu včelařů a předseda Okresní organizace včelařů v Semilech ing. Eduard Fuchs. Předal dvěma včelařům, ing. Miroslavu Kocourkovi a ing. Vladislavu Neradovi u příležitosti jejich významných životních jubileí nejvyšší včelařské vyznamenání Vzorný včelařský pracovník. Oba v minulosti prošli nejrůznějšími funkcemi ve spolku a obdrželi rovněž čestné odznaky Vzorný včelař.
Ing. Eduard Fuchs mj. uvedl: „Činnost včelaře je nesmírně záslužnou prací, protože zdravé včelstvo je základ. Včely patří k nejvýznamnějším opylovačům v ovocnářství a semenářství. Neméně důležité jsou produkty vznikající činností včel. Patří k nim propolis, med, mateři kašička a včelí vosk. Kdyby z naší přírody vymizely včely, vymizely by současně s nimi desítky druhů rostlin, které jsou na opylování včelou závislé, což by mělo neblahý vliv i na člověka. Studie dokládají, že zhruba jedna třetina toho, co člověk konzumuje, by neexistovalo bez opylovací činnosti včel. Práce včelařů je bezesporu náročnou činností, vyžaduje tvrdou práci, od včelaře velké nadšení, trpělivost i klidný charakter.“
Ing. Miroslav Kocourek oslavil nedávno 90. Narozeniny, včelařit začínal ve svých 23 letech. V letech 2005 – 2009 zastával funkci předsedy ZO Českého včelařského svazu v Libštátu. Je členem mysliveckého sdružení, v minulosti pracoval jako předseda Jednotného zemědělského družstva Mříčná – Peřimov. Od důchodového věku je soukromým zemědělcem a v této činnosti pokračuje dosud obdobně jako ve včelařství. Svoje znalosti a zkušenosti zemědělského inženýra využíval rovněž v organizaci ve funkci předsedy ZO ČSV. Vždy bylo jeho snahou vytvářet včelám nejlepší podmínky. Vždy přizpůsoboval potřebám včel osevní plány na svých pozemcích a tím měli výhody sousedící včelaři.
Ing. Vladislav Nerad oslavil 70. Narozeniny a včelařit začínal ve svých 25 letech. Zastával funkci člena revizní rady v organizaci v letech 2005 – 2009 a od roku 2010 do dnešních dnů působí ve funkci jednatele. Je „víkendovým včelařem“ – bydlí mimo Liberecký kraj a do Libštátu za včelami dojíždí. Veškerý čas dělí mezi rodinu, včely a chalupu. Vždy byl a stále je obětavým a pečlivým včelařem a funkcionářem.
Předseda Okresní organizace Českého svazu včelařů ing. Eduard Fuchs a další členové organizace vyznamenaným blahopřáli a popřáli zejména pevné zdraví.
Ve spolupráci s Pavlem Vejnarem, předsedou ZO ČSV Libštát – Věra Nutilová
Hniloba a mor včelího plodu v Horní Branné a Křižlicích
- Napsal Zdeněk Fajfr
Vážení přátelé,
SVS Libereckého kraje vydala v krátké době po sobě dvě nařízení ohledně závažných nákaz lokalizovaných v obci Horní Branná, a sice hniloby včelího plodu (HVP) a moru včelího plodu (MVP).
Ochranné pásmo je v obou případech vyhlášené v okruhu 3 km okolo ohniska nákazy a zahrnuje tato katastrální území:
- Horní Branná
- Hrabačov
- Jilemnice
- Martinice v Krkonoších
- Valteřice v Krkonoších
Další ohnisko HVP bylo vyhlášeno v obci Křižlice - viz opět nařízení SVS, vč. vyhlášení ochranného pásma v okolních obcích.
V našem regionu se HVP drží již několikátý rok po sobě - v předchozích letech to bylo ve Vítkovicích (2021), Víchové a Vrchlabí (2020), Dolních Štěpanicích (2019).
Letos je situace o to varovnější, že se v Horní Branné spolu s hnilobou vyskytl na stejném stanovišti i mor včelího plodu.
Horní Branná, Křižlice a obce ve vyhlášených ochranných pásmech jsou od našich stanovišť relativně nedaleko.
Rozhodně se vyvarujte převozu včelstev, oddělků a jakéhokoliv vybavení z ohnisek HVP a MVP a jejich ochranných pásem, abychom si nákazu nezavlekli k nám. Zároveň samozřejmě platí, že je třeba dodžovat všechna stanovená veterinární opatření (hlášení na SVS v případě podezření na HVP nebo MVP).
Kontakt pro hlášení podezření:
Sekce KVS SVS pro Liberecký kraj
Ostašovská 521
460 01 Liberec
Elektronická adresa podatelny: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ID datové schránky: rz78b9i
Telefon: +420 485 246 691
Krizová linka: +420 720 995 207
Užitečné odkazy:
- https://www.beedol.cz/nemoci/hniloba-vceliho-plodu
- https://www.beedol.cz/nemoci/mor-vceliho-plodu
- https://www.svscr.cz/mapove-vystupy-ohnisek-nebezpecnych-nakaz-mor-vceliho-plodu
- https://www.svscr.cz/mapove-vystupy-ohnisek-nebezpecnych-nakaz-a-ochrannych-pasem
Strana 1 z 4